Napiękniejsze krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne to absolutna podstawa dla każdego, kto planuje stworzyć piękny i zachwycający nawet najbardziej wybredne gusta ogród. Świetnie nadają się do tego celu, gdyż są to rośliny wieloletnie, niezmienne, niewymagające oraz naprawdę bardzo łatwe w pielęgnacji, która nie pochłania zbyt wiele czasu. Co istotnie stanowią nie tylko ozdobę, ale również odpowiednio dobrane, gdy urosną do pewnej wysokości stanowią skuteczną barierę przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Jakie krzewy najlepiej sprawdzą się w niemal każdym ogrodzie? Oto 10 najpiękniejszych krzewów ozdobnych idealnie pasujących do niemal każdego ogrodu.
Hortensja
Hortensja uważana jest za jedne z najpiękniejszych krzewów jakie spotkać można w polskich ogrodach, szczególnie że jej uprawa nie wymaga specjalnego wysiłku, poza przestrzeganiem kilku podstawowych zasad związanych z sadzeniem i pielęgnacją. Co ciekawe, w zależności od upodobań właściciele hortensji mogą sterować kolorem kwiatów jakie pojawią się na krzewie – barwa zależy od tego o jak wysokim odczynie pH jest gleba do której trafia sadzonka. Przy odczynach zasadowych kwiaty mają różne odcienie czerwieni, im bardziej odczyn jest kwaśny kolor przechodzi w niebieski a nawet ciemne odcienie fioletu. Najwięcej takich krzewów ozdobnych można spotkać w nadmorskich miejscowościach, bowiem wilgoć i łagodny klimat najlepiej sprzyjają jej rozwojowi. Przygotowując się do zasiewu hortensji warto wiedzieć, że mają pewne wymagania glebowe – gleba musi być przepuszczalna, lekko próchnicza i wilgotna. Gliniaste i zalewowe niszczą sadzonkę tego urokliwego krzewu.
Rododendron
Rododendron najlepiej czuje się w wilgotnym klimacie, gdzie zimy są raczej łagodne ( w Polsce najpiękniej rozwinięte spotkać można na zachodzie i północnym zachodzie kraju). Zanim przystąpimy do umieszczenia sadzonek w ziemi warto zastanowić się w którym miejscu najlepiej je umieścić. Jeśli chodzi o rododendron najlepiej by było to miejsce lekko zaciemnione i osłonięte przed działaniem wiatru np. budynkiem czy innym większym i stabilniejszym krzewem. Do tego do optymalnego wzrostu potrzebują żyznej gleby i kwaśnego podłoża, które niestety trzeba wcześniej odpowiednio przygotować, gdyż w większości ogrodów odpowiednich warunków glebowych nie ma. Rododendrony powinny być regularnie nawożone specjalnymi preparatami, które otrzymać można w każdym sklepie ogrodniczym.
Magnolia
Magnolia to krzew wywodzących się z Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej i Południowej, gdzie wyrasta jako dzika roślina bez ingerencji człowieka. Najpiękniejszym elementem tego krzewu bez wątpienia są duże kwiaty o różnych odcieniach różu. W Polsce niestety nie spotyka się zbyt wielu magnolii, bowiem klimat panujący w kraju jest zbyt surowy jak na ich wymagania, a uprawa tej rośliny w takich warunkach do najłatwiejszych nie należy i radzą z nią sobie tylko najwytrwalsi. Niektóre z odmian magnolii to nie krzewy, a wysokie drzewa, niekiedy nawet nieco większe niż 5 metrów, dlatego miejsce dla siebie znajdują w parkach i dużych ogrodach. Niezależnie od gatunku warto pamiętać, że posadzone w zaciemnionych miejscach słabo lub wręcz wcale nie kwitną.
Azalia
Azalia świetnie sprawdzi się w pełnym barw ogrodzie. Jednak by móc w pełny cieszyć się jej urokiem konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Do optymalnego rozwoju niezbędna jest gleba przepuszczalna, próchniczna, o zakwaszeniu na poziomie 4, 5-5, 5 pH. Jednak jeśli zależy nam na posiadaniu tego krzewu w swoim ogrodzie, a warunki glebowe niestety na to nie pozwalają możemy podjąć się samodzielnego przygotowania gruntu pod umieszczenie w nim sadzonek. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy odchwaścić i przekopać glebę z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, a następnie dobrze ją zakwasić z wykorzystaniem np. torfu. Azalie bardzo dobrze czują się i rosną w towarzystwie drzew sosnowych, dlatego warto właśnie tam je umieszczać. Największe dostępne w sprzedaży gatunki tego krzewu mogą dorastać do wysokości 3-4 metrów, natomiast te najniższe nie przekraczają wysokości 50-60 centymetrów.
Klon palmowy
Klon palmowy niski naturalnie występuje w krajach Dalekiego Wschodu. W połączeniu z oczkiem wodnym lub małym stawem krzew ten daje naprawdę niesamowity efekt wizualny, nieco przypominający nawet widoki z filmów fantastycznych o elfach i wróżkach. Najbardziej pasuje do ogrodów urządzonych w nieco orientalnym stylu. Klon palmowy ma jednak bardzo duże wymagania., dlatego jeśli marzy nam się posiadanie tego cuda w ogrodzie należy poświęcić nieco czasu i energii na stworzenie mu odpowiednich warunków, bowiem jest to roślina kapryśna i wymagająca. Przede wszystkim powinna znaleźć się w miejscu jak najdokładniej osłoniętym przed wiatrem. Do tego celu wykorzystać można np. żywopłot, lite ogrodzenie, ścianę domu lub posadzić klon w zaciszny miejscu stworzonym przez pozostałe drzewa czy krzewy znajdujące się w ogrodzie. Najlepiej do osłony wykorzystywać drzewa iglaste, które są znacznie skuteczniejsze w ochronie od tych liściastych.
Berberysy
Berberysy świetnie nadają się do tworzenia wielu ciekawych i oryginalnych kompozycji roślinnych w ogrodzie. Do tego naprawdę dobrze wyglądają niezależnie od pory roku. Drobne listki zebrane są w małych, wielobarwnych bukiecikach co daje bardzo miły dla oka efekt. Wokół berberysów krąży wiele owadów – wszystko przez ich intensywny zapach który przyciąga szczególnie pszczoły. Na krzewie pod koniec sierpnia pojawiają się drobne czerwone lub granatowe owoce nieco przypominające swoim wyglądem jagody. Są one bardzo kwaśne, co tłumaczy dawną nazwę jaką przypisywano dzisiejszym berberysom – kwaśnica. Obecnie na rynku znaleźć można aż 50 odmian tego krzewu o rozmaitych kształtach, barwach oraz predyspozycjach do zmiany koloru czy zrzucania liści na zimę.
Dereń
Dereń to roślina, która najlepsze warunki do rozwoju ma w glebach wilgotnych, żyznych i bogatych w składniki mineralne, szczególnie upodobały sobie życie w umiarkowanym klimacie. Krzewy są odporne na choroby oraz bardzo niskie temperatury, dlatego nie straszna im nawet sroga zima. Derenie mają ozdobne, wielobarwne pędy, dlatego wyglądają dobrze nawet gdy liście opadną i spadnie śnieg. Zimą to jeden z najpiękniejszych elementów ogrodu. Te rośliny charakteryzują się dużymi rozmiarami, zatem powinny być sadzone jak najdalej od zabudowań domów czy tarasów lub balkonów. Derenie sadzi się w grupach. liczących nie więcej niż 3 okazy w odległości 2-3 metrów od siebie. W sprzedaży otrzymać można również jadalną odmianę tego krzewu, z którego produkowane sa soki, galaretki, dżemy, likiery czy nalewki. Warto wiedzieć, że owoce tego krzewu stanowią wielkie bogactwo witaminy C, wapnia, potasu, beta karotenu i pektyn.
Świerk pospolity
Świerk pospolity jest krzewem karłowym, dość gęstym, nieco przypominającym swoim kształtem gniazdo. Młodą roślinę poznać można po charakterystycznym zagłębieniu w środku przypominającym nieco ptasie gniazdo. Dopiero po 10 latach świerk pospolity osiąga wysokość 0, 5 metra i szerokość około 1 metra. Roślina charakteryzuje się cienkimi i giętkimi pędami, zakończonymi krótkimi igłami o jasnozielonym kolorze. Najbardziej rozłożyście rośnie w miejscach lekko zacienionych osłoniętych przed szkodliwym wpływem mroźnych i silnych wiatrów. W przypadku ogrodach w miejscach niezbyt wilgotnych konieczne jest częste podlewanie i zraszanie świerku.
Sosna kosodrzewina
Sosna kosodrzewina posadzona w dużych ilościach wokół ogrodzenia posesji nada jej nie wyjątkowego charakteru i klimatu. Sosny świetnie będą sprawowały się zarówno na małej jak i na nieco większej działce. Krzew jest dość niski o półkolistym przekroju. jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 0, 5 metra, natomiast po wielu latach od zasadzenia szerokość może dochodzić nawet do 3 metrów. Kształt i wysokość poszczególnych krzewów mogą różnić się między sobą, ze względu na to, że jest to roślina siewna. Charakterystyczne dla sosny kosodrzewiny jest to, że pędy są bardzo giętkie i pokładające się, bardzo nisko unoszące się nad ziemią. Często tworzą dość ciekawe kombinacje, bowiem mają dużą tendencję do wrastania. W porównaniu do innych krzewów i drzew iglastych igły są krótkie nie dłuższe niż 4 centymetry, Są również bardzo kujące i mogą delikatnie zranić skórę. Szyszki pojawiają się dopiero trzy lata po zasadzeniu krzewu, są niewielkie o charakterystycznej brązowej barwie. Ten gatunek sosny świetnie jest przystosowany do bytowania w miejskich warunkach – nie szkodzą mu zanieczyszczenia, dobrze znosi nawet wysokie mrozy i nie ma zbyt wielkich wymagań co do warunków glebowych w jakich przebywa., dlatego bardzo często stanowi składowy element miejskiej zieleni. Jej rozrost można bez problemu ograniczyć wykonując odpowiednie i regularne cięcia.
Trzmielina
Trzmielina to jeden z tych krzewów, po który najchętniej sięgają osoby zajmujące się aranżacją terenów zielonych, skwerów czy balkonów, tarasów, ogrodów. Świetnie wygląda w otoczeniu kwiatów i innych krzewów ozdobnych, tworząc zachwycające niemal każde, nawet wybredne oko w stworzonych kompozycjach, niezależnie od stylistyki czy motywu przewodniego aranżowanego miejsca. Śmiało więc można stwierdzić, że trzmielina jest rośliną bardzo uniwersalną. Trzmieliny to nie tylko krzewy, ale również drzewa i pnącza. Naturalnie występują one w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Jednym z najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku jest trzmielina oskrzydlona, która apogeum swojego piękna osiąga w miesiącach jesiennych – wówczas liście nabierają ognistoczerwonego koloru. Wysokość jaką osiąga dojrzały okaz wynosi około 2 metrów ( w przypadku tych najzdrowszych i najlepiej rozwiniętych). Roślina posiada wiele uroku, nawet pomimo faktu, że jej kwiaty są niewielkie, niepozorne o niezbyt atrakcyjnej zielonkawej barwie. Liście pojawiają się już w maju, natomiast na owoce trzeba poczekać przynajmniej do początku października. Trzmielina oskrzydlona importowana jest z Azji i pomimo tak odmiennych warunków dobrze zaadoptowała się w naszym rodzimym klimacie, bowiem nie szkodzą jej nawet największe mrozy, a przy tym nie ma specjalnie wysokich wymagań co do jakości gleby.