8 najpiękniejszych odmian róż

Róża

Róża to rodzaj pięknych i ozdobnych krzewów poprawiających wygląd niemal każdego ogrodu. Szacuje się, że na świecie można spotkać aż 200 najróżniejszych gatunków róż ( w stanie naturalnym nie występują one jedynie poniżej równika). Zasady uprawy i pielęgnacji w głównej mierze zależą od tego z jaką odmianą mamy doczynienia, dlatego nie można jasno zdefiniować jednej metody postępowania z takimi krzewami. Tym co łączy wszystkie odmiany to dobra jakość gleb ( koniecznie muszą przed zasadzeniem rośliny zostać dokładnie odchwaszczone i odgruzowane) – najlepiej rozwijają się w glebach gliniasto -piaszczystych, o poziomie wód gruntowych powyżej 70 cm.

roża

Z powodu pięknych i wielobarwnych kwiatów róże głównie wykorzystywane są jako rośliny ozdobne. Jednak coraz częściej można spotkać się z wykorzystywaniem ich w kosmetyce, ze względu na właściwości łagodzące i delikatny zapach. Płatki wielu odmian róż są jadalne, jedna pomimo stosowania ich w wielu światowych kuchniach zdecydowana większość społeczeństwa nie do końca jest przekonana co do możliwości ich bezpiecznego spożycia.

Oto lista 8 róż uznawanych za najpiękniejsze

Róża bonica

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków, który spotykany jest niemal wszędzie. Być może bonica swoją dużą popularność zawdzięcza tylko pięknym kwiatom, ale również bardzo dużą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Ta odmiana pięknie kwitnie aż do późnej jesieni, dlatego ogrodnicy darzą wielkim uznaniem i chętnie wykorzystują do przyozdabiania ogrodów. Bonica z powodzeniem może służyć jako róża okrywowa, równie pięknie będzie wyglądała posadzona w balkonowych donicach. Jest laureatką wielu światowych nagród przyznawanych przez specjalistów z dziedziny ogrodnictwa.

Róża chopin

To jedna z tych odmian, która wyhodowana w Polsce – po raz pierwszy miało to miejsce w 1980 roku. To co charakteryzuję te odmianę to dość duże ( o średnicy 12-13 centymetrów) kwiaty koloru białego, od których bije delikatna i bardzo przyjemna woń. Liście są duże, jasnozielone, skórzaste i gęste, co również stanowi widok bardzo przyjemny dla oka. Chopin bardzo obficie kwitnie – niekiedy swoim urokiem pozwala cieszyć się przez cały sezon. Świetnie znosi atak chorób niszczących rośliny i jest dość wysoce odporna na występowanie czarnej plamistości. Najczęściej sadzona w rabatach lub wykorzystywana do tworzenia kompozycji florystycznych.

Róża westerland

To jedne z najbardziej odpornych na choroby gatunków kwiatów jakie spotkać można na świecie. Dlatego właśnie bardzo często stanowi ona jedną z podstawowych ozdób parkowych alejek. Charakteryzuje się bardzo nieregularnym, krzaczastym pokrojem oraz ( co niewątpliwie bardzo rzadko się zdarza ) zmienną kolorystyką od żółci, poprzez pomarańcze aż do różu w zależności od okresu kwitnienia. Proces wybarwiania najszybciej w tym przypadku postępuje w okresach jesiennych. Ostatnie pąki w tej odmianie, jeśli zbyt wcześnie nie nadejdą przymrozki mogą pojawiać się nawet w listopadzie. Krzew tej róży mierzy sobie ponad 2 metry wysokości oraz około 1, 5 metra szerokości.

Róża louise odier

Posiada bardzo długą i bogatą historię. Jest piękna i romantyczna, o delikatnych różowych kwiatach i dość intensywnym, a pomimo to bardzo przyjemnym zapachu. Kwiaty są bardzo pełne i ściśle wypełnione delikatnymi płatkami. W polskich warunkach taki krzew dorasta nawet do 2, 5 metra wysokości, dlatego poza ogrodami bardzo często spotykany jest w miejskich parkach, dlatego też, że gatunek ten należy do bardzo odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wszelkie choroby trapiące rośliny ozdobne. Najintensywniejszy rozkwit louise odier przypada na okres od czerwca do października. Płatki tej róży z powodzeniem, po dokładnym oczyszczeniu wykorzystywać można do przygotowywania przetworów.

Róża ingrid bergman

Należy do grupy odmian wielokwiatowych. Ta odmiana wielokrotnie otrzymywała międzynarodowe nagrody. Krzew osiąga maksymalnie wysokość 90 centymetrów. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, a jego liście są ciemnozielonej barwy, natomiast pędy są dość grube o barwie ciemnego brązu. Początkowo pąki tej róży są czarne, jednak wraz z ich rozwojem przybierają kolor głębokiej czerwieni. Ingrid bergman kwitnie od czerwca do października, w tym czasie również wydziela bardzo przyjemną, delikatną woń. Każdy kwiat ma średnicę 10-12 centymetrów. Uprawa tej odmiany róży wiąże się z zapewnieniem jej odpowiednich warunków takich jak słoneczne stanowisko, żyzne i najlepiej piaszczysto-gliniaste gleby, bowiem tylko wtedy kwitnie najobficiej a kwiaty najdłużej utrzymują się na krzewach. Ogrodnicy amatorzy, którzy chcieliby mieć ingrid bergman we własnym ogrodzie powinni pamiętać, że zanim trafi do ziemi sadzonka powinna kilka godzin spędzić w wodzie. Najlepszym momentem na sadzenie tej odmiany jest przełom października i listopada. Przyjmuje się zasadę, iż na każdy metr kwadratowy przypada nie więcej niż 5 sadzonek.

Róża rumba

Daje kwiaty dwubarwne, o średniej wielkości – ich średnica wynosi 5-6 centymetrów. Jej liście są błyszczące, bladozielone, a pędy wzniesione ku górze. Jest to jedna z najlepszych istniejących odmian jeśli chodzi o krzewienie się. Jest również odporna na działanie bardzo niskich temperatur, co pozwala na cieszenie się jej urokiem przez więcej niż jeden okres kwitnienia. Jedyna zmiana jaka zachodzi w krzewie zimą to to, że opadają z niej liście. Rumba kwitnie od czerwca do października. Najlepsze warunki do rozwoju ma na nasłonecznionym stanowisku, gdzie gleba ma lekko kwaśny odczyn, a podłoże jest umiarkowanie wilgotne. Krzaki rumby średnio osiągają wysokość 0, 5 do maksymalnie 1 metra.

Róża graham thomas

To obowiązkowa roślina do każdego ogrodu, który pretenduje do miana najpiękniejszego. Wielokrotnie otrzymywała wiele nagród i wyróżnień w rozmaitych konkursach. To typ róży krzaczastej lub pnącej, której wysokość może sięgać nawet do 3, 5 metra. Kwiaty są półpełne, najczęściej przybierają odcienie żółci, która blednie czasie gdy kwiat przechodzi w fazę przekwitania. Zapach jaki wydzielają jest bardzo delikatny, powiedzieć można nawet że lekko herbaciany. To jedna z tych odmian, które aż do pierwszych mrozów kwitną kilkukrotnie za każdym razem zachwycając obserwatorów swoim niewątpliwym urokiem. W zależności od tego, jakie krzew ma osiągnąć rozmiary konieczne okazać się może jego przycinanie. Jeśli chcemy by krzew osiągną wysokość i szerokość nie większą niż 2 metry należy ściąć pędy do połowy dwukrotnie w ciągu roku – wczesną wiosną oraz latem po kwitnieniu. Jeśli nie zostanie to wykonane, wówczas może on osiągać dość pokaźne rozmiary w okolicach 3 metrów. W takiej sytuacji nie obędzie się bez zbudowania odpowiednio solidnej podpory dla krzewu.

Róża chippendale

Charakteryzuję się dość dużymi kwiatami od zróżnicowanej kolorystyce – od pomarańczu poprzez brzoskwiniowy aż do łososiowego. W swoim kształcie przypominają nieco bardziej rozetę niż klasyczną różę, dlatego też bardzo często skutecznie i na długo przyciągają uwagę przechodniów. Jeśli chodzi o zapach to wydzielają bardzo delikatny, lekko słodki. To odmiana dość nowa, bowiem po raz pierwszy wyhodowano ją w Niemczech, w roku 2015. W tym przypadku okres kwitnienia rozpoczyna się bardzo wcześnie, jednak kwiaty kwitną bardzo wolno i do tego procesu potrzebują nieco więcej czasu niż jest w przypadkach innych odmian róż. Z reguły krzewy osiągają niewiele większą wysokość niż 1 metr. Chippendale posiada dość dobrą odporność na mróz, jednak przyjęto, i jak pokazały wyniki hodowli ogrodników tej odmiany warto przykrywać ją na okres zimowy. Spośród wszystkich znanych odmian to właśnie ta jest najbardziej odporna na szkodliwe działanie mączniaka oraz rdzy. Specjaliści w tym temacie radzą, by ta odmiana sadzona była na drugim planie ( gdzie znacznie efektywniej się prezentuje) w niewielkich grupach po maksymalnie 5 sadzonek na każdy metr kwadratowy.


Opublikowano

w

przez

Tagi: