11 najpiekniejszych odmian hortensji

Hortensje

Hortensje to bardzo charakterystyczne rośliny ogrodowe, które wyróżniają się swoimi bujnymi kwiatostanami. Krzewy te kwitną od czerwca do września, co istotne, mogą rosnąć w półcieniu czy nawet w cieniu. Hortensje to znakomity sposób na upiększenie ogrodu. Tym bardziej, że jest wiele różnych odmian tych roślin. Z powodzeniem możesz zatem dobrać taką odmianę, która będzie pasowała do ogólnego zamysłu aranżacyjnego, w jakim chcesz urządzić swój ogród. Możesz zdecydować się na piękne hortensje, które kwitną w najróżniejszych odcieniach. Poszczególne odmiany mogą mieć kwiaty fioletowe, białe, czerwone, różowe, niebieskie, a także dwubarwne.
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze odmiany hortensji, z pomocą których uda się na pewno odmienić każdy ogród. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okaże się pomocne przy aranżacji ogrodu. Bujna hortensja w ogrodzie będzie na pewno rzucającym się w oczy akcentem dekoracyjnym.

Hortensja Limelight

Jednym z bardziej popularnych wyborów jest hortensja Limelight , przepiękna hortensja bukietowa. Odmiana ta cechuje się bujnym wzrostem oraz pięknymi wiechowatymi kwiatostanami. Jeśli szukasz odmiany, która niezawodnie zakwitnie, hortensja Limelight jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Kwiaty na początku są limonkowe, później żółto-białe, a na końcu okresu kwitnienia różowe. Hortensja bukietowa preferuje miejsca, gdzie panuje półcień. Odmiana ta dorasta nawet do 150 cm, ma też zwykle ponad 120 cm szerokości. Roślina może być sadzona zarówno pojedynczo, jak i w większych skupiskach. Kwiaty hortensji Limelight są pięknym uzupełnieniem bukietów, bez problemu można je także suszyć.
Inną godną uwagi odmianą jest hortensja Anabelle . To krzew odporny na niskie temperatury. Nawet, gdyby doszło do obmarznięcia pędów hortensji jesienią, roślina i tak wypuści nowe wiosną. Atutem tej często wybieranej odmiany są charakterystyczne, bardzo duże kwiatostany, które wyglądają jak kremowe kule. Kwiaty hortensji Anabelle pojawiają się latem, na przełomie czerwca i sierpnia. To hortensja, która najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Hortensja Anabelle wymaga żyznej gleby o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Jeśli roślina ma obficie kwitnąć w sezonie, zaleca się jej nawożenie preparatami wieloskładnikowymi.

Hortensja Vanille Fraise

Jeśli szukasz hortensji o wyjątkowo dekoracyjnym kwiatostanie, powinna przypaść Ci do gustu hortensja Vanille Fraise . To typ hortensji wiechowatej o dużych kwiatostanach, które bardzo szybko różowieją. W przypadku tej popularnej odmiany kwiaty pojawiają się w dość dużych ilościach. Hortensja Vanille Fraise najlepiej roślinie na umiarkowanie wilgotnym podłożu, którego odczyn jest lekko kwaśny. Hortensja ta może się rozwijać zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Jest to odmiana mrozoodporna, która kwitnie co roku, niezależnie od temperatur zimowych. Kwiaty tworzą się na pędach jednorocznych, więc mrozy nie mogą im zaszkodzić.

Hortensja Phantom 

W 1990 roku została wyhodowana w Holandii hortensja Phantom , obecnie jest to bardzo popularna odmiana. To odmiana o bardzo niewielkich wymaganiach glebowych, odporna na szeroko pojęte warunki zewnętrzne. Warto podkreślić, że hortensja Phantom to krzew, który w porze swego kwitnienia prezentuje się po prostu spektakularnie. Krzew ma charakterystyczny kulisty pokrój i sztywne pędy – bywa, że ich wysokość sięga do 2, 5 m wysokości. Wysoka hortensja Phantom kwitnie w lipcu i sierpniu, barwa kwiatów zmienia się przez cały okres kwitnienie. Od delikatnie seledynowej po różową. Roślina wymaga nasłonecznionego stanowiska oraz żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby.

Hortensja Pinky Winky

Stosunkowo nową odmianą jest hortensja Pinky Winky . Na rynku ogrodniczym odmiana ta dostępna jest dopiero od roku 2003. Mimo to zyskała sobie już miano jednej z najpiękniejszych. Łatwo to wytłumaczyć. Hortensja Pinki Winky ma bardzo charakterystyczne, dwukolorowe, biało-różowe kwiaty. Kwiaty pojawiają się w połowie lipca, można się nimi cieszyć aż do października. Warto zaznaczyć, że im więcej słońca ma roślina, by bardziej intensywna będzie różowa część kwiatostanu. Może ona nawet przybrać odcienie bordowego lub purpurowego. Hortensja ta wymaga słonecznego (do półcienistego) stanowiska, należy zapewnić jej osłonę przed wiatrem. Odmiana nadaje się na nieformowany kwitnący żywopłot.

Hortensja Bobo

A może szukasz jakiegoś mniejszego krzewu ozdobnego do ogrodu? W takim razie dobrym rozwiązaniem może być hortensja Bobo , jedna z pierwszych karłowatych odmian. W przypadku tej odmiany mamy do czynienia z krzewem, którego wysokość oscyluje wokół 70-80 cm, jest to dekoracyjna hortensja bukietowa, która będzie pięknym dodatkiem do każdego ogrodu kwiatowego. Hortensja Bobo wyróżnia się pięknym, gęstym kwiatostanem oraz zwartym pokrojem. Roślina zakwita już w lipcu na biało, z czasem jej kwiaty przebarwiają się na różowo. Także i ta karłowata odmiana jest mrozoodporna, hortensja ta lubi żyzną, ciągle wilgotną glebę. Dobrze radzi sobie w miejscach nasłonecznionych.

Hortensja Grandiflora

Jeśli jesteś zainteresowany hortensją o bujnych kwiatostanach, która jest większa, dobrym wyjściem może okazać się hortensja Grandiflora . To odmiana bardzo szybko rosnąca, której cechą rozpoznawczą są olbrzymie białe kwiaty. Hortensja Grandiflora może osiągnąć wysokość nawet do 3 metrów. Odmiana kwitnie od lipca do września. Jej kwiaty znakomicie nadają się na suche bukiety. Krzew rozrasta się przez odrosty, najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Kwiaty tej hortensji zebrane są w charakterystyczne, stożkowate wiechy. Także i Grandiflora preferuje gleby lekko kwaśne, wilgotne w stopniu umiarkowanym. To odmiana o wysokiej mrozoodporności, która szybko rośnie.

Hortensja Polar Bear 

Bardzo duże białe kwiaty posiada również przepiękna hortensja Polar Bear . Jej kwiatostany mogą mieć długość nawet do 40 cm. To naprawdę dużo! Krzewy tej odmiany są dość rozłożyste, mają silne, wyprostowane pędy. Ich wysokość sięga nawet do 2 metrów. Dekoracyjna hortensja Polar Bear jest krzewem mrozoodpornym. Każdego lata roślina kwitnie na nowych pędach, z racji tego można być spokojnym, że wiosenne przymrozki jej nie uszkodzą. Hortensja kwitnie w okresie od sierpnia do października. Przekwitnięte kwiaty zasychają i utrzymują się na krzewie przez cała zimę – to świetna dekoracja ogrodu.

Hortensja Pink Diamond

Chcesz zasadzić w ogrodzie bardzo plenną hortensję, której kwiaty będą różowe? W takim razie hortensja Pink Diamond powinna być dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Hortensja Pink Diamond ma plenne bladoróżowe kwiatostany, które pojawiają się już w lipcu i obecne są do końca jesieni. To odmiana łatwa w uprawie, która szybko rośnie. Z czasem kwiaty mocniej przebarwiają się na różowo, przez co są jeszcze bardzie dekoracyjne. To odmiana bukietowa, której nie szkodzą mrozy. W praktyce oznacza to, że hortensja ta zakwitnie niezawodnie każdego roku. Krzew może osiągnąć wysokość do 2 metrów. Roślina wymaga próchniczego wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH dla optymalnego rozwoju.

Hortensja Silver Dollar

Interesującą dla ogrodników odmianą jest także bujna hortensja Silver Dollar , która wyróżnia się wyjątkowo gęstymi, stożkowatymi kwiatostanami. Kwiatostany te wyrastają na sztywnych pędach, które nie uginają się pod ich ciężarem. Na początku okresu kwitnienia roślina ma kwiaty w delikatnie zielonej barwie, z czasem nabierają one koloru kremowego, aby ma koniec lata znowu się zazielenić. W przypadku tej odmiany nie dochodzi od wybarwienia się kwiatów na różowo. Krzew może dorosnąć do wysokości nawet 2 metrów. Atutem jest równomierne rozłożenie kwiatostanów, przez co krzew tej odmiany wygląda w ogrodzie jak duży bukiet kremowych kwiatów.

Hortensja Diamant Rouge

Bardzo ceniona, ze względu na swój dość niezwykły kolor kwiatów, jest też hortensja Diamant Rouge . Początkowo kwiaty są seledynowe, później nabierają koloru kremowego, ostatecznie krzew obsypany jest pięknymi kwiatami w intensywnym różowoczerwonym odcieniu Kwiaty hortensji Diamant Rouge są duże, mają delikatnie kulisty kształt. Sam krzew nie należy do największych, jego wysokość nie przekracza 150 cm. Hortensja Diamant Rouge lubi lekko kwaśną glebę, zalecane jest ściółkowanie korą sosnową. Poza tym krzew nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Hortensje tej odmiany pięknie wyglądają w szpalerach – w takim przypadku zaleca się zachowanie odstępu ok. 90-100 cm pomiędzy krzewami.


Opublikowano

w

przez

Tagi: