10 najlepszych odmian borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska swoim wyglądem nieco przypomina jagodę leśną. To krzew owocowy, który może mierzyć nawet do 2 metrów, dający nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim niesamowicie zdrowe owoce, ponieważ bardzo dobrze działają na wzrok, chronią przed rakiem, działają przeciwbiegunkowo, usuwają toksyny z organizmu, opóźniają procesy starzenia czy pomagają w leczeniu chorób serca. Co prawda borówka pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie ma najlepsze warunki, jednak bez najmniejszego problemu przy zachowaniu pewnych zasad uprawiana może być w polskich ogrodach. Ma ona bardzo wiele odmian. Oto 10 najlepszych pod wieloma względami odmian borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska – odmiana chandler

Ta odmiana spośród wszystkich innych niewątpliwie poszczycić się może tym, że wydaje największe owoce – nawet o średnicy niemal 3 centymetrów. Są bardzo słodkie i soczyste. Chandler jest znana dopiero od niedawna. Bardzo odporna na mróz, dlatego świetnie nadaje się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Mało wymagająca, a przy tym bardzo wytrzymała zachęta do zakupu i to skutecznie, bowiem kupcy właśnie po nią sięgają zdecydowanie najczęściej. Ta odmiana owocuje bardzo obficie nawet przez 6 tygodni

(od końca lipca do początku września).

borówka amerykańska bluecrop

Borówka amerykańska – odmiana bluecrop

To jedna z najstarszych znanych obecnie odmian borówki amerykańskiej, ponieważ poznana została już w 1941 roku. Ta odmiana bardzo często określana jets mianem borówki wysokiej, ponieważ wysokość krzaka bardzo często wynosi nawet do 2 metrów, dlatego by nie utracić zbyt dużej ilości owoców często ogrodnicy stosują podpory krzaków. Owoce wydawane przez te odmianę charakteryzują się bardzo aromatycznym, nieco winno-słodkim smakiem. O tym, że doczynienia mamy właśnie z odmianą bluecrop można wywnioskować po wyglądzie borówki – w tym przypadku jest ona jasnoniebieska, o lekko spłaszczonym kształcie i charakterystycznym nalocie. Ogrodnicy twierdzą, że młody zdrowy krzak w okresie zbiorów może wydawać nawet 9-10 kilogramów tego pysznego owocu ( okres owocowania przypada na połowę lipca a kończy się w sierpniu). Krzewy odmiany bluecrop co prawda wymagające nie są, jednak znacznie lepiej rozwijają się i owocują, gdy są osłonięte od wiatru i znajdują się w możliwie jak najbardziej nasłonecznionych miejscach. Wysoką odpornością na mróz poszczycić się mogą starsze sadzonki, niestety te młode potrafią pod wpływem niekorzystnej temperatury obumierać

.

Borówka amerykańska – odmiana bonifacy

Odmiana bonifacy przez znawców uznawana jest za jedną z najbardziej wartościowych spośród wszystkich innych. Krzewy sięgają wysokości niemal 2 metrów, przy czym posiada sztywne pędy, dlatego nie wymaga specjalnych podpór. Wydawane dość obficie owoce osiągają średnicę do 2 centymetrów, a w ich smaku wyczuć można lekko korzenny aromat. Plony wydawane przez ten krzew osiągają dojrzałość w ostatnich tygodniach sierpnia lub prze pierwsze kilkanaście dni września. Bonifacy to odmiana bardzo odporna na wszelkie choroby grzybotwórcze, a jej uprawa nie wymaga bardzo restrykcyjnych warunków. Warto wiedzieć, że jedna szklanka borówek tej odmiany całkowicie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie dorosłego organizmu na witaminę C. Zatem jest nie tylko niesamowicie zdrowa i smaczna, ale również i mało kaloryczna.

Borówka amerykańska – odmiana darrow

Odmiana borówki darrow daje średnie plony, znacznie mniejsze ( nawet o połowę ) niż np. bonifacy czy chandler. Mniejsze plony wynagradza za to niesamowity winno – słodki smak owoców oraz ich rozmiar – te największe okazy mogą mieć nawet do 3 centymetrów średnicy. Darrow nie jest zbyt wymagająca w uprawie dlatego nawet amator ogrodnik będzie mógł cieszyć się taką borówką w swoim przydomowym ogródku. Wystarczy tylko, że na miejsce jej zasiewu wybierze miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte przed szkodliwym działaniem wiatru.

Ta odmiana charakteryzuje się małymi, ciemnozielonymi i lancetowatymi liśćmi.

By uzyskać jak największe owoce ta odmiana borówki amerykańskiej powinna być każdego roku lekko przycinana.

Borówka amerykańska – odmiana duke

Ta odmiana należy do tych najszybciej rosnących ( sięga niekiedy do wysokości nawet 180 centymetrów). Duke uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych borówek amerykańskich, nawet pomimo niewielkiego rozmiaru owoców. Krzewy wytrzymują temperaturę nawet do -30 oC, dlatego bez najmniejszych problemów nadaje się do uprawy w przydomowych ogródkach w naszych warunkach klimatycznych. Pojedynczy krzew, jeśli ma dobre warunki wydaje nawet 8 kilogramów owoców rocznie. Wymagania glebowe ma jednak bardzo wysokie – ziemia musi być dobrze przepuszczalna, lekka, żyzna, lekko wilgotna o zakwaszeniu nie większym niż 4 pH. Sadzonki umieszczone powinny być w nasłonecznionych, ale lekko osłoniętych szczególnie przed wiatrem miejscach.

Duke to odmiana która bardzo silnie przyrasta, dlatego odległość pomiędzy krzewami nie powinna być mniejsza niż 100 centymetrów.

Uprawiając te odmianę borówki amerykańskiej we własnym ogródku należy pamiętać że nadmierna ilość nawozów silnie ją niszczy ( najbardziej destrukcyjne działanie mają te zawierające w sobie choćby minimalną ilość azotu).

Zamiast tego warto jest ściółkować glebę wokół krzewu trocinami lub drobną korą pochodzącą z drzew iglastych. Duke nie wymaga zapylaczy.

Borówka amerykańska – odmiana earliblue

Ogrodnicy te odmianę przede wszystkim cenią za jej bardzo krótki czas dojrzewania, dlatego często po nią sięgają. Okres owocowania w tym przypadku zaczyna się już w połowie lipca, a kończy w ostatnich dniach sierpnia. Przy właściwiej pielęgnacji krzewów owoce pochodzące z pierwszych zbiorach są bardzo duże, przy kolejnych jednak nieznacznie zmniejszają swoją średnicę. Jeśli earliblue wydaje bardzo niewielkie owoce oznacza to, że ma niewłaściwe warunki do rozwoju i owocowania.

Plony są bardzo smacznie i słodkie, dlatego najwięcej przyjemności daje ich spożycie bezpośrednio po zerwaniu. Jeśli trafimy na kwaśny egzemplarz oznacza to, że został zerwany jeszcze zanim w pełni dojrzał.

Krzewy earliblue osiągają wysokość na poziomie 120-180 centymetrów, w miarę upływu czasu tworząc coraz bardziej rozłożystą korne, co daje bardzo przyjemny efekt wizualny w ogródku.

Jak większość odmian borówki amerykańskiej również ta powinna być umieszczana w miejscach dobrze nasłonecznionych i całkowicie osłoniętych przed szkodliwym dla nich wiatrem.

Borówka amerykańska – odmiana elliot

Elliot to jedna z odmian które w Polsce dojrzewają najpóźniej ( okres owocowania przypada na przełom września i października, ze względu na to ta odmiana najlepiej dojrzewa w tych najcieplejszych zakątkach kraju, gdzie lata są cieplejsze a zimy nieco łagodniejsze). Na te smaczne owoce trzeba nieco poczekać jednak warto zarówno dla ich smaku jaki i właściwości prozdrowotnych jakie wiążą się z ich regularnym spożywaniem.

Co bardzo istotne ta odmiana bardzo długo jest w stanie zachować świeżość i wszystkie witaminy gdy przechowywana jest odpowiednio schłodzona.

Jeśli widzimy na krzewie kwiaty o dzwonkowatym kształcie ( białe lub różowe) możemy przypuszczać, że właśnie mamy przed odmianę borówki amerykańskiej – elliot. Owoce tej odmiany ulokowane są dość luźno na długich szypułkach.

Warto wiedzieć, że są nie tylko słodkie i aromatyczne, ale również zawierają mnóstwo dobroczynnych antocyjanów, dlatego wielu lekarzy zaleca spożycie tych owoców bezpośrednio po zerwaniu z krzaka ( przetwarzanie czy obróbka cieplna znacznie redukuje zawartość dobroczynnych związków).

Borówka amerykańska – odmiana patriot

Patriot charakteryzuje się niewielkimi, nawet karłowatymi krzakami a pomimo to owocuje każdego roku bardzo obficie ( najlepszy miesiąc na zbiory to sierpień) dając pyszne, bardzo słodkie i duże owoce. Ogrodnicy zapewniają, że ta odmiana uzyskuje znacznie większą plenność gdy zasadzone zostaje w jednej grupie kilka odmian w odległości 1, 5-2, 5 metrów. By patriot owocowała bardzo efektywnie, gleba musi być lekka, próchnicza o kwaśności w przedziale 3, 8-4, 8 pH.

Nie zaleca się nawożenia tej odmiany, znacznie lepiej wpływa na nią ściółkowanie naturalnymi materiałami takimi jak torf, kora sosnowa czy trociny pochodzące z drzew iglastych.

To typ borówki który wręcz idealnie nadaje się do tworzenia olbrzymich plantacji.

Spożycie borówek patriot dostarcza organizmowi duża dawkę fosforu, wapnia, potasu, sodu oraz witamin A, B1, B2, B3. Lekarze zalecają spożywanie tych owoców w dużych ilościach, gdyż nie tylko oczyszczają organizm. Mają również działanie przeciwnowotworowe.

Borówka amerykańska – odmiana pink lemonade

Owoce pochodzące z odmiany pink lemonade znacznie wyróżniają się spośród wszystkich innych. Początkowo są koloru białego, po czym stopniowo przechodzą w kolor różowy, natomiast w smaku wyczuwalna jest delikatna nuta cytrynowa. To odmiana samopylna, dlatego z powodzeniem może być zasiana samodzielnie, bez bliskiego sąsiedztwa innych odmian. Sadzenie pink lemonade wiąże się z zapewnieniem jej odpowiednich, dość wymagających warunków takich jak dobre nasłonecznienie, wilgotna gleba, osłona przed wiatrem, ziemia powinna być bardzo żyzna, pH powinno mieścić się w przedziale 3, 5 – 4, 5.

To odmiana bardzo odporna na zimno – mówi się, że jest w stanie wytrzymać temperaturę nawet w okolicach -35 stopni.

Borówka amerykańska – odmiana spartan

Odmiana spartan to najłatwiejsza i najmniej wymagająca w uprawię odmiana borówki amerykańskiej. Krzew charakteryzuje się bardzo wysokimi, wyprostowanymi pędami gdzie w okresie owocowania znajduje się dużo owoców. Szacuje się, że każdy z krzewów jest w stanie dać maksymalnie 6-7 kilogramów borówki. Świetnie sprawdzi się nie tylko w uprawach ogrodnika amatora, dobre warunki do wzrostu będzie miała również w balkonowych doniczkach.

Spartan daje owoce jasnoniebieskie, lekko kuliste i spłaszczone przy szypułce, a wydłużone przy kielichu.

Tak jak pozostałe odmiany tak i ta jest bardzo zdrowa i smaczna.


Opublikowano

w

przez

Tagi: